سه شنبه 3 ارديبهشت 1398  /  2019 23 Apr   
ساعت :  20:53 GMT  /  تهران -  1:23
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
تست
پیوندها
 

سالنما
3 ارديبهشت 1398
   
  2019 Apr 23
    
   17 شعبان 1440
     
    کد پیگیری
    دکتر کلانتری: فضای فرهنگی در دانشگاه‌ آزاد اسلامی باید ساماندهی و نظام‌مند شود

    معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد که فضای فرهنگی این دانشگاه‌ باید ساماندهی و نظام‌مند شود.
    حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در دومین نشست شورای هماهنگی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور معاونان فرهنگی و دانشجویی مراکز استان‌ها و واحدهای جامع تشکیل شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در ایام ویژه‌ای قرار دارد که تاکنون مشابه آن اتفاق نیفتاده و بی‌سابقه است.
    او با بیان اینکه جبهه کفر و نفاق در برابر جبهه مقاومت صف‌آرایی آشکار کرده است، خاطرنشان کرد: در گذشته زمانی که دشمن نقشه‌ای علیه ایران طراحی می‌کرد، آن را پنهانی عملیاتی می‌کرد اما اکنون که در 40 سالگی انقلاب قرار داریم، دشمنی‌ها آشکار شده است و علنی پرچم‌های کفر برافراشته و رجزخوانی‌ها با صدای بلند سر داده می‌شود.
    عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به آیه شریفه «وَ نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ» که خداوند می‌فرماید در حالی که ما اراده داشتیم تا بر کسانی که در آن سرزمین مستضعف شده بودند منت نهیم و آنها را پیشوایان (مردم) و وارثان (روی زمین) سازیم، قطعا در چنین فضایی وعده محتوم الهی تحقق می‌یابد.
    کلانتری با بیان اینکه دشمن تلاش می‌کند با هیاهو و جنگ روانی، جبهه حق را به انفعال بکشاند، اضافه کرد: در چنین شرایطی باید وظایف خود را به درستی انجام دهیم و دچار تنزل و عقب‌نشینی نشویم. همانطور که در دوران دفاع مقدس پیروز شدیم، در این دوره سخت هم پیروزی از آن ماست.

    او با اشاره به اینکه حساب برخی مسئولان که آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و مشکل درست می‌کنند را باید از ملت جدا کرد، تاکید کرد: حرکت انقلابی که از 40 سال پیش رو به رشد بوده است، اکنون مسیر خود را به درستی ادامه می‌دهد و نباید نسبت به آینده ناامید بود.
    کلانتری با اشاره به ضرورت انجام کارهای همه‌جانبه و شبانه‌روزی معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: براساس تفکر اسلامی، همه ما مسئول هستیم و باید مانند رزمنده با همه توان در میدان حاضر باشیم و وظایف خود را به درستی انجام دهیم.
    او با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بخش عمده‌ای از آموزش عالی کشور را برعهده دارد، تصریح کرد: مسیر اصلی حرکت فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس سند راهبردی فرهنگی و دانشجویی که به تازگی به تصویب رسیده است، خواهد بود. البته ممکن است این سند نقایص کوچکی داشته باشد اما حرکت با نقشه و طراحی، بر حرکت رها و بدون برنامه مقدم است و فعالیت‌های فرهنگی باید براساس برنامه‌ریزی و نقشه راه صورت گیرد.

    ابلاغ سند راهبردی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی 
    کلانتری با اشاره به روند تصویب سند راهبردی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، توضیح داد: در نخستین نشست شورای هماهنگی فرهنگی و دانشجویی که اسفند پارسال تشکیل شد، نسخه نهایی این سند آماده بود. دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اما پیشنهاد داد این سند ابتدا برای مطالعه و بررسی دقیق‌تر در اختیار معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدها قرار گیرد و پس از آن نهایی و ابلاغ شود. در نتیجه، طی این مدت چهارماهه مطالعه و بررسی لازم انجام و هفته گذشته سند راهبردی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به واحدهای سراسر کشور ابلاغ شد.
    او افزود: این سند، یک نقشه راه برای حرکت همه‌ جانبه فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی است و تمامی برنامه‌ها براساس همین سند تدوین و اجرایی خواهد شد.
    کلانتری با بیان اینکه کار فرهنگی در دانشگاه اینگونه نیست که همه فعالیت‌ها در اختیار معاونت فرهنگی و دانشجویی و بودجه مصوب، فقط در اختیار نیروهای رسمی دانشگاه باشد، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که در کارهای فرهنگی باید همه نیروهای دانشگاه درگیر باشند و برای این کار لازم است نشست های توجیهی، آموزشی و مشورتی برگزار شود.
    معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه داد: بخش عمده‌ای از کار فرهنگی را باید تشکل‌های قانونی دانشجویی، بسیج دانشجویی، بسیج استادان، گروه‌های معارف اسلامی، هیات‌های مذهبی استادان و دانشجویان ، استادان دلسوز و حتی گروه‌های خودجوش که عنوان مشخصی ندارند، برعهده گیرند.
    او اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی باید به گونه‌ای عمل کند تا الگویی برای دیگر دانشگاه‌های کشور باشد و بتواند روح معنوی، فرهنگی و انقلابی را به جامعه تزریق کند. بنابراین نباید منتظر شویم تا ببینیم مسئولان بیرونی چه می‌کنند؛ بلکه خودمان باید همه ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی را برای مقاصد فرهنگی به کار گیریم.

    برخورداری دانشگاه آزاد اسلامی از نیروهای ارزشی و متعهد 
    به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، کلانتری با اشاره به لزوم به کارگیری نیروهای ارزشی در حوزه فرهنگی و دانشجویی واحدهاع اذعان داشت: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی از نیروهای ارزشی و متعهدی برخوردار است و رئیسان واحدها هم به معاونان فرهنگی و دانشجویی کمک خواهند کرد تا نیروهای توانمند انقلابی در این حوزه به کار گرفته شوند.

    تدوین بخشنامه عفاف و حجاب 
    او با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های اصلی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، اصلاح فضای عمومی دانشگاه است، ادامه داد: ورودی دانشگاه‌ها، فضای دانشکده‌ها و به طور کلی فضای عمومی دانشگاه باید ساماندهی و نظام‌مند شود. به همین منظور بخشنامه عفاف و حجاب تدوین شده است که جزئیات آن در این نشست سه‌روزه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
    معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در نظام‌مند کردن دانشگاه‌ها در موضوع های فرهنگی و دانشجویی نباید از هیاهو هراس داشته باشیم؛ چرا که در دانشگاه‌های مطرح و معتبر جهان نیز ورود و خروج به دانشگاه ضابطه‌مند است و اینگونه نیست که دانشجویان با هر ظاهر و پوششی اجازه ورود به دانشگاه داشته باشند بلکه فرم لباس دانشجویان و رفتار آنها مشخص است.
    کلانتری با انتقاد از برخی روشنفکرنماهای دانشگاهی، اظهار کرد: برخی عناصر روشنفکر که استحاله شده‌اند، می‌خواهند فرهنگ غربی را به دانشگاه‌ها بیاورند، در صورتی که رفتارشان حتی از غربی‌ها هم تندتر است و می‌خواهند از آنان غربی‌تر باشند. این موضوع لزوم هوشیاری مدیران فرهنگی را می‌طلبد.

       1397/4/16 07:22


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 152
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )